Biografia

GAJUSZ KĘSKA

Okrzyknięty przez krytyków błyskotliwym wirtuozem, magiem fortepianu; jeden z najbardziej utalentowanych pianistów młodego pokolenia. Koncertuje na całym świecie, jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, niestrudzonym promotorem muzyki polskiej, zwłaszcza twórczości Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Alexandra Tansmana i Karola Szymanowskiego a także kompozytorów muzyki XX i XXI wieku.

  

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat w Zespole Szkół Muzycznych w Przemyślu. Prof. Urszula Hop rozpoznała obiecujący talent, wpajała mu miłość do muzyki i posyłała na konkursy pianistyczne, gdzie młody Gajusz zdobywał swoje pierwsze nagrody. Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu Prof. Andrzeja Pikula ukończył w roku 2002 z wynikiem celującym. W tym samym roku rozpoczął studia podyplomowe w mistrzowskiej klasie Prof. Willema Bronsa w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie, które następnie ukończył w czerwcu 2005 roku z wyróżnieniem (najwyższa punktacja). Pełni obowiązki adiunkta w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w marcu 2010 roku otrzymał tytuł doktora sztuki i obecnie prowadzi własną klasę fortepianu.

 

Gajusz Kęska wielokrotnie uczestniczył w kursach mistrzowskich pod okiem takich pedagogów jak: Halina Czerny - Stefańska, Pnina Salzman, Paul Badura - Skoda, Dmitry Bashkirow, Emanuel Krasovsky, Solomon Mikowsky, Victor Derevianko, Vadim Monastyrsky, Kevin Kenner, Jose Ribera, Dominique Merlet.

  

Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych i pianistycznych, m. in.: Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny EPTA w Krakowie, Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów w Gaillard we Francji, Ogólnopolski Festiwal "Tydzień Talentów" w Tarnowie, Konkursie im. Tadeusza Żmudzińskiego w Krakowie, Międzynarodowy Kurs Mistrzowski w Tel-Hai w Izraelu (Nagroda za najlepsze wykonania muzyki romantycznej), International Pacific Piano Competition" w Vancouver w Kanadzie, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny "Ciutat de Mallorca" na Majorce.

 

Otrzymał prestiżowe stypendia, m. in.: Ministra Kultury i Sztuki za wyróżniające wyniki w nauce (1999 i 2001), Nagrodę Specjalną Fundacji Jűtting Stichting w Stendal (Niemcy) za obszerną działalność koncertową i konkursową w 2001, Stypendium Maestro Hansa Vonk'a w Amsterdamie (2002, 2003 i 2004), Nagrodę Specjalną Fundacji "Schumann-Schimmel van Outeren" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie promowania muzyki klasycznej w Holandii w 2005.

 

Koncertuje z różnorodnym repertuarem jako solista (recitale i koncerty z orkiestrą) i kameralista. Regularnie występuje w prestiżowych salach koncertowych na festiwalach i koncertach w wielu krajach Europy, jak również w Kanadzie, Japonii, Peru, Ekwadorze, Chile i Izraelu, a najważniejsze z nich to:

Festiwal Chopinowski w Lipsku, Festiwal "Dni Polskie w Pradze", Festiwal Kompozytorów Polskich w "Atmie" w Zakopanem, International Woche w Grazu (Austria) - recital i koncert symfoniczny w Stefaniensall, recital w Funadcji Jutting Stendal (Niemcy), Galowy Koncert promujący Polskę jako jednego z krajów ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej w Bosendorfersall we Wiedniu, Recanti Auditorium w Tel-Avivie, recital w Ambasadzie Polskiej w Tokyo w Japonii, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, recital w Gateway Theater w Vancouver, Kanada - jako finalista International Pacific Piano Competition, Holland Music Session w Holandii (koncerty solowei kameralne), Auditorio Forteza w Palma de Mallorca, recital w ramach Vriendenkrans Music Festival w Amsterdamie w Concertgebouw (Kleine Zaal) oraz Bachzaal w Amsterdamie, "Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych" w Filharmonii w Katowicach, Żelazowa Wola - recitale Chopinowskie w domu Fryderyka Chopina, Teatro Oriente z Orkiestrą Symfoniczną Providencii, Centrum Culturale de Providencia w Santiago de Chile, wykonanie koncertu e-moll op. 11 F. Chopina w pierwotnej wersji (z kwartetem smyczkowym) w Edynburgu (katedra St. Giles) i Inverness w ramach obchodów Roku Chopinowskiego w Szkocji, Festiwal „Semanas Musicales” we Frutillar (Wielka Sala Teatro del Lago), Auditorium Ricardo Palma w Limie, Teatro Sucre w Quito, Wielka Sala Państwowej Filharmonii w Mińsku (Białoruś).

  

W 2012 roku ukazał się jego debiutancki album zawierający komplet Sonat fortepianowych Karola Szymanowskiego wydany przez wytwórnię płytową DUX, który otrzymał nominację do International Classical Music Award 2013 w kategorii solowej, nominację do Nagrody Fryderyk 2013 w kategorii recital solowy oraz nagrodę "Excepcional Scherzo" hiszpańskiego, prestiżowego magazynu poświęconego muzyce klasycznej "Scherzo"